Потона кинеска подморница, загинаа 55 морнари

Кинеска подморница потона во Жолтото море, помеѓу Кина и Јужна Кореа. Ова е втора најголема катастрофа во историјата на подморниците. Ова е четврта најголема катастрофа на подморница во историјата.

Педесет и пет кинески војници загинаа кога подморница на нуклеарен погон потона откако беа фатени во стапица наменета за американски и британски бродови, објави британскиот весник Тајмс, повикувајќи се на извори од британските разузнавачки служби. Инцидентот се случил во Жолтото Море, на 21 Август годинава. Кина негираше загуба на подморница. Но, извештајот на британското разузнавање ја идентификуваше подморницата на морнарицата PLA како 093-417.

Капетанот и 21 офицер се меѓу загинатите, објавува Тајмс.

Бродот останал без кислород во близина на провинцијата Шандонг, северно од Шангај, откако бил фатен во одбраната на морското дно, инсталирана од сопствените сили, наведува Тајмс.

Според извор на Тајмс во Британското разузнавање смртта на морнарите е предизвикана од хипоксија (недостаток на кислород) поради дефект на системот на подморницата.

„Подморницата удри во синџир и пречка што ја користеше кинеската морнарица за да ги зароби американските и сојузничките подморници. Ова резултираше со дефекти на системите на кои беа потребни шест часа за да се поправи и да се извади бродот. Системот за кислород на одборот го отру екипажот по катастрофален дефект “, се наведува изворот на Тајмс.

Гласините за инцидентот со подморницата од класата Шанг почнаа да се вртат на социјалните мрежи пред повеќе од еден месец, но тие беа демантирани од Пекинг.

Кина има шест нападни подморници од типот-093, кои имаат зафатнина од 6.096 тони и се вооружени со торпеда од 553 милиметри. Подморниците со нуклеарен погон, дизајнирани да бидат потивки од претходните модели, влегоа во употреба во Кинеската морнарица во последните 15 години.

Ова е четврта најголема катастрофа во историјата на воентите морнарици во светот после Втората светска војна. Најголема катастрофа е на УСС Трешер, потона 1963 година со 129 морнари во нејзе, Во 2000 година 118 морнари загинаа во руската подморница Курск, во 1968 година во близина на Азурските острови потона Американската подморница УСС Скорпион која потона со 99 морнари.

Има уште неколку потонати подморници, каде дел од екипажот е спасен.

Оставете коментар

коментар(и)