„КРСТОПАТОТ НА ДРОГАТА“ НОСИ МИЛИОНСКИ ПРОФИТ

Покрај марихуаната, најкористена дрога е и хероинот. Се проценува дека реалната бројка на корисници на дроги е околу 30 илјади. Ако на еден зависник дневно му е потребно отприлика дневно еден грам, тоа се некои 30 килограми дрога користена на дневна основа. Еден грам во РС Македонија на црно чини околу 20 евра, што значи црниот пазар на дрога дневно има обрт од околу 600 илјади евра. Во моментот кога ќе успеат да создадат рути за криумчарење, тие создаваат мрежи со што се претвораат во меѓународни групи. Така, додека го носат херојот од Турција во Европа, тие превезуваат канабис од Албанија во Турција. Повеќето од овие групи се поли-криминални, што значи дека тие истовремено се справуваат со повеќе од еден вид организиран криминал. Додека во РС Македонија на „срамежлив“ начин се отвораше дебата дали да се легализира марихуаната за...

ЗА НЕКОИ КРИЗА, ЗА ДРУГИ МОЖНОСТ: ПАНДЕМИЈАТА ГО ЗАЖИВЕА ЦРНИОТ ПАЗАР НА ЛЕКОВИ

Република Северна Македонија е цел на трговијата со лекови и медицински средства, но и земја транзит. Се шверцува се – зависно од периодот. Има случаи на обиди за внес на стентови со изминат рок, во вредност од околу половина милион евра. За време на пандемијата се шверцува се – од анти-ковид терапија па се до антибиотици и витамини. Автор: Дана Ламбевска Ако порано лекови на црно се продаваа по тезги и дуќани, сега тоа се прави онлајн. Социјалните мрежи и затворените групи станаа берза за лековите кои не можат да се најдат по аптеки, или пак да се купуваат без рецепт. Пандемијата наметна потреба за една друга група на лекови, која им обезбедува на организираните криминални групи голем профит. Станува збор за анти-виралните лекови и тие кои штитат од коагулација на крвта. Фавиравир и ремдесивир може да се добијат...

КОЛКУ СЕ БОГАТИ МИНИСТРИТЕ?

Мила Царовска, Министерка за образование и наука, е на првото место на листата на министри со најмногу пријавен имот, покажува анализата на СКУП во рамките на проектот ПЕП. Најмалку имот, пак, има пријавено Лубчо Николовски, Заменик на Претседателот за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси.

ТРГОВЦИ СО ЧОВЕЧКИ СУДБИНИ: МИЛИОНСКИОТ ПРОФИТ ОД БАЛКАНСКАТА РУТА

Балканската рута беше официјално затворена во 2016 година, но остана главен извор на профит на организираните криминални групи. Во услови на голема невработеност, многу млади стануваат дел од овој илегален бизнис. Локалните заедници и невладини организации се активни на терен за градење на отпорност кон организираниот криминал, но велат дека отсуствува поддршката од страна на институциите. Министерство за внатрешни работи вели дека секоја година расте бројот на откриени обиди за илегален премин на државата, како и бројот на сузбиени групи кои оперираат со овој илегален бизнис.  Автор: Бардул Заими Наместо пат за замислениот рај, дваесетиседумгодишната Хана од Ирак го поминала патот до пеколот. Нејзината голгота поминува низ неколку држави: откако пред три месеци бега од војната во Ирак, првото засолниште и е Турција, за потоа на илегален начин да премине во Грција. Нејзината крајна цел не била Грција, туку...

Неверојатниот пат на пријателот на Самсоненко и Камчев до изборниот бизнис со билборди

Пишува: Сашка Цветковска Предвремените парламентарни избори завршија, но потсетник за жестоките кампањски денови уште може да се види во големата бројка на билборди кои сѐ уште не нашле нови кираџии. За партиските трошоци за медиумска кампања и пропаганда се зборува многу. За јавноста особено се атрактивни државните милиони кои одат на сметката на медиумите, проследени со обвинувања за фаворизирање на леви или десни, свои или туѓи медиуми. Но, селективните пораки на комуникација платени со државни пари завршија, а добар дел и останаа запечатени на повеќето од вкупно 531 билборд за кои што државата на шест политички партии им плати речиси 600 илјади евра.  Бизнисот со билбордите секогаш бил привлечен. Дотолку што во минатата деценија одредени компании буквално правеa непријателски преземања на други компании, додека политичките партии итаа да обезбедат своја “фиљан” фирма со цел што подобро позиционирање за време...

ИЗБОРЕН МЕГДАН ВО ШЕСТКАТА: КАКОВ ИМОТ ПОСЕДУВААТ AХМЕТИ, СЕЛА, КАСАМИ И СТОЈАНОВСКА?

Лидерите на ДУИ, Алијансата за Албанците и БЕСА носители на листа во шестата изборна единица Пишува: Ангела Рачјевска и Бјанка Станковиќ Изборна единица која ги опфаќа општините од северозападна Македонија е под број шест и неа овие предвремени избори од ДУИ и Алијансата за Албанците ќе ја предводат нивните лидери, односно Али Ахмети и Зијадин Села. Изборната единица 6 опфаќа територија на 11 општини: Тетово, Гостивар, Теарце, Брвеница,  Боговиње, Врапчиште, Желино, Јегуновце и Кичево (дел). АХМЕТИ ПРИЈАВИЛ ИМОТ ВРЕДЕН 134, А СЕЛА – 192 ИЛЈАДИ ЕВРА Претседателот на партијата ДУИ, Али Ахмети, ќе биде носител во шестата изборна единица.При стапување на функцијата пратеник, Ахмети во Државната комисија за спречување на корупција, има пријавено земјоделско земјиште вредно 30.000 американски долари, куќа во Кичево вредна 100.000 америкаски долари и трансакциска сметка од 12.333 евра. Неговата сопруга има автомобил Фолксваген Поло вреден 7.000 евра....

Оставете коментар

коментар(и)