Херојството на Магнитски му донесе и закон во САД

Сергеј Леонидович Магнитски роден како Украинец во 1972 година. Работеше како даночен советник и ревизор во Русија. Во негово име, во Соединетите Американски Држави е донесен Магнитски Акт, во 2012 година, по кој се гонат сите корумпирани политичари и ологарси во светот.

Пишува: Горан Лефков

Сергеј Магнитски е еден од најголемите укажувачи од просторите на Источна Европа. Работи како даночен советник за Хермитаге капитал менаџмент, каде голем број на руски политичари и олигарски се клиенти. Соочувајќи се, со секојдневните проневери со народни пари на луѓето од политиката во Москва и цела Руска Федерација, Сергеј одлучува да ги пријави тие проневери на пари.

Во својата истрага, ревизорот тој дошол до заклучок дека полицијата ги дала материјалите земени за време на полициските рации на организирани криминалци, кои ги користеле за преземање на три руски компании на Ермитаж и кои со измама повратиле 230 милиони долари од даноците претходно, платени од Ермитаж. Тој, исто така, тврди дека полицијата го обвинила Ермитаж за затајување данок само за да ги оправда полициските рации, за да може да ги земе потребните материјали за киднапирање на компаниите Ермитаж и да изврши измама со враќање на данокот. Сведочењето на Магнитски ги вмеша полицијата, судството, даночните службеници, банкарите и руската мафија. И покрај првичното отфрлање на неговите тврдења, суштинското тврдење на Магнитски дека Ермитаж не извршил измама – туку бил жртва на тоа – на крајот беше потврдена. Меѓутоа, пред тоа Магнитски стана предмет на истрага од еден од полицајците против кои тој сведочеше дека е вклучен во измамата.

Според истрагата на Магнитски, документите што биле земени од руската полиција во јуни 2007 година биле користени за фалсификување на промена во сопственоста на Ермитаж. Крадците ги искористиле фалсификуваните договори за да тврдат дека Ермитаж им должи 1 милијарда долари на компании. Не знаејќи за Ермитаж, тие тврдења подоцна беа потврдени од судиите.

Новиот сопственик, со седиште во Татарстан, се покажа дека е Виктор Маркелов, осуден убиец ослободен две години по неговата казна. Лажниот долг на компанијата беше искористен за компаниите да изгледаат непрофитабилни со цел да се оправда враќањето на данокот од 230 милиони долари што компаниите го платиле кога биле под контрола на Ермитаж. Повратот беше издаден на Бадник 2007 година и беше најголемиот даночен попуст во руската историја.

Ермитаж стапи во контакт со руската влада за наодите од нејзината истрага. Парите, кои не биле на Ермитаж, биле на руската држава. Наместо да отворат случај против полицијата и крадците, руските власти отворија кривично дело против Магнитски.

Тој беше држан во руската полиција каде почина на 16 ноември 2009 година. Вкупно, Магнитски одлежа 358 дена во московскиот затвор Бутирка. Добил камења во жолчката, панкреатитис и затнат жолчен меур и му била одбиена медицинска помош. Советот за човекови права формиран од Кремљ откри дека тој бил физички нападнат непосредно пред неговата смрт.

Во 2012 година Администрацијата на Барак Обама, донесе закон со кој се прогонуваат корумпираните политичари од целиот свет и нивните соработници. Досега од Северна Македонија нема влезено политичар, осуден според Магнитски акт во САД. Но минатата година околу 30 бугарски државјани на чело со Делјан Пеевски, пратеник во Бугарското Собрание од партијата на Турците и главен олигарх во Владата на претходниот бугарски премиер Бојко Борисов, беа обвинети според овој закон и им е блокиран имотот на територијата на САД. Втор на оваа листа е најголемиот коцкарски бос во Бугарија, Васил Бошков, кој е во бегство со Соединените арапски емирати.

Оставете коментар

коментар(и)