Колку тежат пратениците?

Автори: Светлана Унковска и Горан Лефков Нивната филозофија на социјална правда и анти-естаблишмент им донесе два пратеника на последните избори. Ова е партијата Левица. Нејзиниот лидер, Димитиар Апасиев, се проби во политиката преку остри критики и демонизација на останатите политичари, за кои велеше дека преку ноќ станале капиталисти. Тој сепак не открива што поседува пред да влезе во собраниските ходници. Неговиот одговор на нашето барање да и открие на јавноста што има од имот беше краток: „Епа почекајте го Анкетниот де“. Дали вратите на Собранието се најкраткиот пат за збогатување? Истражувањето на СКУП дојде до податоци кои велат дека пратениците што го завршија својот мандат во 2020 година пријавиле имот во вредност од 32,6 милиони евра. За повеќе, погледнете го најновиот документарец на СКУП.

ИЗБОРЕН МЕГДАН ВО ШЕСТКАТА: КАКОВ ИМОТ ПОСЕДУВААТ AХМЕТИ, СЕЛА, КАСАМИ И СТОЈАНОВСКА?

Лидерите на ДУИ, Алијансата за Албанците и БЕСА носители на листа во шестата изборна единица Пишува: Ангела Рачјевска и Бјанка Станковиќ Изборна единица која ги опфаќа општините од северозападна Македонија е под број шест и неа овие предвремени избори од ДУИ и Алијансата за Албанците ќе ја предводат нивните лидери, односно Али Ахмети и Зијадин Села. Изборната единица 6 опфаќа територија на 11 општини: Тетово, Гостивар, Теарце, Брвеница,  Боговиње, Врапчиште, Желино, Јегуновце и Кичево (дел). АХМЕТИ ПРИЈАВИЛ ИМОТ ВРЕДЕН 134, А СЕЛА – 192 ИЛЈАДИ ЕВРА Претседателот на партијата ДУИ, Али Ахмети, ќе биде носител во шестата изборна единица.При стапување на функцијата пратеник, Ахмети во Државната комисија за спречување на корупција, има пријавено земјоделско земјиште вредно 30.000 американски долари, куќа во Кичево вредна 100.000 америкаски долари и трансакциска сметка од 12.333 евра. Неговата сопруга има автомобил Фолксваген Поло вреден 7.000 евра....

ШЕЌЕРИНСКА, ЏАФЕРИ, ДУРЛОВСКИ И РАШИДИ: КОЈ Е ПОБОГАТ?

Трка на четири искусни политичари, со прилично долги имотни листови. Пишува: Ангела Рајчевска и Бјанка Станковиќ Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шеќеринска, е задолжена да ја води петтата изборна единица, заедно со актуелниот пратеник, Јован Митрески. На чело на листата на ВМРО-ДПМНЕ е назначен оперскиот пеач Игор Дурловски, ДУИ ќе биде во петката ќе биде предводена од спикерот Талат Џафери а коалицијата АА-Алтернатива со Сурија Рашиди. Сите со богата политичка и институционална кариера и со прилично долги имотни листови.    Изборната единица 5 е една од шесте изборни единици во Македонија. Оваа изборна единица опфаќа општини од југозападна Македонија, вкупно 14, помеѓу кои: Битола (поголемиот дел), Охрид, Струга, Кичево (дел), Ресен, Демир Хисар, Крушево, Долнени, Вевчани, Пласница, Дебар, Маврово и Ростуша, Дебарца, Кривогаштани (дел) и Центар Жупа. ШЕЌЕРИНСКА СО ИМОТ ВРЕДЕН 330 ИЛЈАДИ ЕВРА, ДВОЈНО ПОВЕЌЕ ОД МИТРЕСКИ Радмила...

ЗАЕВ ПРЕДИЗВИКАН ОД НИКОЛОВСКИ ВО ЧЕТВОРКАТА

Заев поседува имот вреден 728.193 евра, додека имотот на Николовски е тргнат од ДКСК заради фактот што немал државна функција од 2016 година Пишува: Ангела Рајчевска и Бјанка Станковиќ Поранешниот премиер и актуелен лидер на СДСМ, Зоран Заев, во четвртата изборна единица ќе биде предизвикан од Александар Николовски, десната рака на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. На претходните парламентарни избори, одржани во 2016 година, главен противник на Заев му беше екс-лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој успеа да издвојува победа за околу 3 проценти. Четвртата изборна единица опфаќа 19 општини од јужна и југоисточна Македонија, меѓу кои е и Струмица, родното место на носителот на листата од СДСМ во оваа изборна единица, Зоран Заев. Поранешниот премиер, според предвидените двајца носители на листи во изборните единици од СДСМ и Коалицијата, го придружува пратеничката Соња Мираковска од Нова-социјалдемократска партија (НСДП). Останатите општини во...

НЕПОДГОТВЕНИ ЗА ВТОРИОТ БРАН НА КОРОНА ВИРУСОТ: КРЕВЕТИ ИМАМЕ, НО ЛЕКАРИ НЕ

Првиот бран на вирусот КОВИД-19 поминува полесно од колку што се очекуваше. Капацитетите за згрижување не се пополнети заради спроведување на стратегијата на домашно лекување. Но што ако на есен има втор бран на вирусот, посилен од пролетниот? Инфектолозите предупредуваат: „Ќе ни се случи Италиjа“!   Пишува: Екипа на СКУП Со аплауз во знак на благодарност за здравствените работници, Скопје се радуваше на се подобрите резултати во борбата против коронавирусот КОВИД-19. По се изгледа земјата го достигна пикот на 19 април, кога броеше 977 активни случаи, и оттогаш бројот на заразените е во постојан пад. По 20 дена од пикот на пандемијата, земјата брои 419 активни случаи, 1112 оздравени и 91 жртва. Број на жртви од Ковид-19 на 1 милион жителиInfogram Иако според бројот на жртвите на милион жители Македонија е на првото неславно место, се проценува дека, сепак, земјата...

Власта носи пари, а за опозицијата „ трошки “

Владејачката СДСМ за двојно го зголемила буџетот споредено со 2016 година, за разлика од нивните политички опоненти, ВМРО-ДПМНЕ, кај која, пак, двојно се намалиле приходите во последниве четири години откако изгубија на парламентарните избори. Салдата растат и кај ДУИ и ДПА ДОКУМЕНТИ Пишува: Жаклина Хаџи-Зафирова Две илјади и деветнаесетта година за некого заврши лошо, но некому му донесе насмевка на лицето. Вака накратко може да се опише чувството кога ќе се погледнат завршните сметки на најголемите партии во земјава. Владејачката СДСМ за двојно го зголемила буџетот споредено со 2016 година, за разлика од нивните политички опоненти, ВМРО-ДПМНЕ, кај кои, пак, двојно се намалиле приходите во последниве четири години откако изгубија на парламентарните избори. Но, ова не е единственото поле на кое во последниве години губи партијата на Мицковски. Поголемиот дел од нивниот имот е замрзнат поради судски процеси, а...

Оставете коментар

коментар(и)