Статии напишани од Администратор:

 • ШЕЌЕРИНСКА, ЏАФЕРИ, ДУРЛОВСКИ И РАШИДИ: КОЈ Е ПОБОГАТ?

  Трка на четири искусни политичари, со прилично долги имотни листови. Пишува: Ангела Рајчевска и Бјанка Станковиќ Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шеќеринска, е задолжена да ја води петтата изборна единица, заедно со актуелниот пратеник, Јован Митрески. На чело на листата на ВМРО-ДПМНЕ е назначен оперскиот пеач Игор Дурловски, ДУИ ќе биде во петката ќе биде предводена од спикерот Талат Џафери а коалицијата АА-Алтернатива со Сурија Рашиди. Сите со...
 • ЗАЕВ ПРЕДИЗВИКАН ОД НИКОЛОВСКИ ВО ЧЕТВОРКАТА

  Заев поседува имот вреден 728.193 евра, додека имотот на Николовски е тргнат од ДКСК заради фактот што немал државна функција од 2016 година Пишува: Ангела Рајчевска и Бјанка Станковиќ Поранешниот премиер и актуелен лидер на СДСМ, Зоран Заев, во четвртата изборна единица ќе биде предизвикан од Александар Николовски, десната рака на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. На претходните парламентарни избори, одржани во 2016 година, главен противник на Заев му беше екс-лидерот...
 • НЕПОДГОТВЕНИ ЗА ВТОРИОТ БРАН НА КОРОНА ВИРУСОТ: КРЕВЕТИ ИМАМЕ, НО ЛЕКАРИ НЕ

  Првиот бран на вирусот КОВИД-19 поминува полесно од колку што се очекуваше. Капацитетите за згрижување не се пополнети заради спроведување на стратегијата на домашно лекување. Но што ако на есен има втор бран на вирусот, посилен од пролетниот? Инфектолозите предупредуваат: „Ќе ни се случи Италиjа“!   Пишува: Екипа на СКУП Со аплауз во знак на благодарност за здравствените работници, Скопје се радуваше на се подобрите резултати во борбата против коронавирусот...
 • Власта носи пари, а за опозицијата „ трошки “

  Владејачката СДСМ за двојно го зголемила буџетот споредено со 2016 година, за разлика од нивните политички опоненти, ВМРО-ДПМНЕ, кај која, пак, двојно се намалиле приходите во последниве четири години откако изгубија на парламентарните избори. Салдата растат и кај ДУИ и ДПА ДОКУМЕНТИ Пишува: Жаклина Хаџи-Зафирова Две илјади и деветнаесетта година за некого заврши лошо, но некому му донесе насмевка на лицето. Вака накратко може да се опише чувството кога...
 • Почитување на правата на затворениците од етничките заедници низ призмата на ромската заедница

  Здружение Ромски деловен информативен центар во Македонија (ЗРДИЦМ),ја продолжи следната фаза во реализација на проектот „Почитување на правата на затворениците од етничките заедници низ призмата на ромската заедница„. Таа предвидува видливост кој е и целта на овој проект.Реализирани се интервјуа со поранешни осуденици Роми, како и разговори со дел од луѓето кој преку своите здруженија и асоцијации се борат заз заштита на човековите права со таргет Ромската заедница. Целта...
 • Младите против корупцијата

  Во рамки на грантовата шема на проектот “Заедно во борба против корупција”, Здружение Мултикултура преку 6 месечниот проект “Младите против корупција”, има за цел да придонесува за подигнување на јавната свест кај граѓаните за корупцијата и коруптивните практики, преку зајакнување на капацитетите на младите во областа на истражувачко новинарство. До досегашната имплементација на проектот, постигнати се овие резултати: -анкетирани граѓани од Општина Тетово во врска со корупцијата и коруптивните...
 • НОСИТЕЛИ НА ИЕ2: „ЖЕШКА“ ТРКА НА КЛУЧНИ ПАРТИСКИ ИМИЊА

  Во рамките на проектот ПЕП, СКУП продолжува да ги објавува профилите на носителите на изборните листи, со осврт на нивната имотна состојба. Пишуваат: Ангела Рајчевска и Бјанка Станковиќ Лидерите на парламентарните партии ниту на нивната втора средба не успееја да се согласат за датумот за одржување на парламентарните избори. Јуни, јули или август – се месеците каде СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ бараат ден кога граѓаните ќе го кажат нивниот став,...
 • ТОПАЛОВА: НИТУ ЕДНО ОПШТЕСТВО НЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ДЕМОКРАТСКО АКО Е КОРУМПИРАНО

  Борбата против корупцијата останува една заедничка цел, особено во Северна Македонија, каде постои ниска перцепција за овој разурнувачки феномен за институциите и општеството. Во видео-порака за подигање на свеста за борбата против корупцијата, искусната истражувачка новинарка Катерина Топалова вели дека сите оние кои учествуваат во корупцијата имаат заедничка корист и во исто време заеднички интерес да молчат. „Улогата на новинарот е да биде коректор на општеството. Ако не зборувате...