Претседателските кандидати тежат 2,4 милиони евра: Таравари милионер, Силјановска Давкова и Пендаровски на дното на листата

Изработил: Тим на СКУП Македонија Кандидатот за претседател на коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците е најбогат помеѓу седумината кандидати за претседател на државата. Таравари е неколкупати побогат од останатите  претседатески кандидати и во својот анкетен лист има пријавено имот во вредност од 1.276.703 илјади евра.  Тој на свое пријавил куќа во Скопје. Поседува моторно возило марка „Волво“, денарски депозит и долг врз основа на кредит. На име на брачен другар има пријавено стан од 94 м2 во Скопје, автомобил „Цитроен Ц4“  и златен накит. На име заеднички имот Травари пријавил уметнички слики од македонски автори. На имот на родители пријавени се две куќи во Гостивар, двор и три деловни простори за кои нема наведено податок за начин на стекнување. Во ТОП 3 најбогати претседателски кандидати се и Стевчо Јакимовски од ГРОМ и Максим Димитриевски од ЗНАМ....

Лидерите на политичките партии тежат над 3 милиони евра: Таравари е единствениот милионер

Центарот за истражувачко новинарство „СКУП – Македонија“ во рамки на проектот „ПЕП“ ги анализираше податоците од имотните листови на лидерите на парламентарните партии во Северна Македонија. Изготвил: Тим на СКУП Македонија Еден од претседателите на политичката партија Алијанса за Албанците и акутелен градоначалник на Гостивар и кандидат за претседател на Северна Македонија, Арбен Тараври пријавил имот во износ од над 1,2 милиони евра. Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски пак поседува сума од близу 650 илјади евра , Биљал Касами, со 350 илјади евра. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го нема во регистарот на Државната комисија за спречување на корупција. Имотниот лист што Мицкоски го имаше поднесено во времето кога директоруваше со АД ЕЛЕМ веројатно е повлечен од онлајн регистарот. Некакви податоци за имотната состојба на Мицкоски имаме благодарение на базата на Центарот за истражувачко новинарство „СКУП“ Македонија. Така за истражување во 2020 година Мицкоски...

Советот на Јавни обвинители тежи 2,4 милиони евра: Колева најбогата, Исаку надвор од „радарот“ на ДКСК

Центарот за истражувачко новинарство „СКУП – Македонија“ во рамки на проектот „ПЕП“  ги анализираше податоците од имотните листови на членовите на Советот  на Јавни обвинители на Република Северна Македонија. Кој е најбогат, а кој најсиромашен член Советот  на Јавни обвинители. Каков друг имот пријавиле членовите на Советот беше тема на нашето денешно истражување. Изработил: Тим на СКУП Македонија Најмлада и најбогата во Советот на Јавни обвинители – Обвинителката Јелена Догазанска Колева пријавила имот во вредност од 762.741 илјади евра.  Советот на Јавни обвинители на Република Северна Македонија брои 10 членови, меѓу нив, според нашето истражување „најбогат“ анкетен лист пријавила обвинителката од штипското Вишо јавно обвинителство, Јелена Догазанска Колева. Обвинителката Догазанска Колева на свое лично име пријавила деловен простор од над 10 илјади евра и деловен простор со плац во Кочани со вредност од скоро 22 милиони денари. Меѓудругото, пријавиала...

Судскиот совет тежи 3,2 милиони евра: Горигева најбогата, Зендели најсиромашен а Николовски со колекција на пушки

Центарот за истражувачко новинарство „СКУП – Македонија“ во рамки на проектот „ПЕП“  ги анализираше податоците од имотните листови на членовите на Судскиот Совет на Република Северна Македонија. Кој е најбогат, а кој најсиромашен член на Судскиот Совет. Каков друг имот пријавиле членовите на Советот беше тема на нашето денешно истражување. Изготвил: Тим на СКУП Македонија Лорета Горгиева најбогата помеѓу 11- члениот Судскиот Совет на РСМ. Нејзиниот имот вреди 730.492 илјади евра. Горгиева на свое лично име има пријавено само две денарски штедни книшки. Најголем дел од имотот на Горгиева е во сопственост на нејзиниот брачен другар. Како заеднички имот пријавила стан во Грција од 50м2, стекнат со договор за купопродажба. На имот на баречен другар има пријавено куќа во Струмица и поголема површина на земјиште стекнато со договори за купопродажба. На име на брачен другар има пријавено два автомобили...

Градоначалникот на Росоман не пријавил имотната состојба, а 15 други пријавиле имот, но не и вредност во него

Неодамна, тимот на СКУП направи анализа за тоа кои се најбогатите, а кои најсиромашните градоначалници во Македонија. Во оваа анализа пренесуваме кои се најмалку транспарентите градоначалници, оние кои за поголемиот дел од имотот немаат наведено вредност. На листата на најмалку транспарентни градоначалници се најдоа дури 16 градоначалници од вкупно 81 колку што ги има на ниво на цела држава. Пишува: Кристијан Трајчов Градоначалникот на Општина Арачиново, Ридван Ибраими кој е богат „само“ 4.065 евра, ја предводи листата на градоначалници кои пријавиле имот, но не пријавиле вредност на поголемиот дел од имотот. За две куќи, земјиште, деловен простор и моторно возило не е наведено колкава вредност имаат. Полош од него е само Стојан Николов, градоначалник на Росоман. За него не најдовме имотен лист во евиденцијата на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). Поставивме прашања до Општина Росоман, но до...

Кои се најбогатите, а кои најсиромашните градоначалници во Македонија?

Покрај истражувањето на СКУП направено за претседателските номинации, анализираме и за тоа кои се најбогатите и најсиромашните градоначалници во државата. Градоначалниците во Македонија вкупно поседуваат имот од 28.587.138 евра. Просечно пак, секој градоначалник поседува 352.927 евра. Убедливо најбогат градоначалник во Македонија е градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев со 10.401.581 евра. Тој поседува земјишта, дури пет куќи, пријавен еден непрецизиран имот во Ваташа, два стана во Скопје, дури осум моторни возила, односно едно БМВ серија Х, Априлиа ср 50, а останатото се трактори. Пријавени се удели, побараувања по основ на даден заем, како и средства на кредитна картичка и на трансакциона сметка. Од заеднички имот пријавени се земјишта, два непрецизирани имоти, објект и помошни простории. Како имот на брачен другар пријавен е стан во Охрид, одредени средства на дебитна картичка, девизен депозит, како и средства на кредитна картичка. Како имот...

Оставете коментар

коментар(и)