За донаторот на ДУИ во Совет за јавни обвинители не важат законите

Арбер Исаку, член во Советот на Јавни обвинители во јавноста е познат како човек кој за изборите 2014 година донираше 5 илјади евра за ДУИ, за година и пол подоцна да го изберат за член на Советот за јавни обвинители. По 2020 година исчезнува секаква трага за имотната состојба на Исаку од Државната комисија за спречување на корупцијата Пишува: Кристијан Трајчов Арбер Исаку го нема на радарот за следење на имотната состојба на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). СКУП Македонија го истражуваше случајот на Арбер Исаку уште во 2016 година кога напоменавме дека неговото назначување во Советот за јавни обвинители е премногу симптоматичен. Тој поднел анкетен лист за имотната состојба кога дошол на функција во 2016 година, но од 2020 година се губи секаква трага на неговиот имот. На изборите кога Исаку донираше 5.000 евра, ДУИ освои 19 пратеници...

ИЕ 3: Ковачки  најбогат, Лукаревска не пријавила вредност на имотот

Во нашето истражување ги аналзиравме анкетните листови на тројца од четворицата носители на пратенички листи во изборната единица 3 чија вкупна вредност изнесува  232.455 илјади евра. Изработил: Тим на СКУП Македонија Граѓаните на изборите во мај ќе бираат помеѓу четири пратенички листи во изборната единица 3. Носител на СДСМ во „тројка“ е Сања Лукаревска, Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ, Борислав Крмов од Левица, а прв на листата од Движењето ЗНАМ во „тројката“ е Павле Арсовски. Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ прв на листата најбогати носители во изборна единица 3 Кандидатот за пратеник и носител на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во „тројка“ и член на извршниот комитет на партијата е најбогат помеѓу четворицата носители на кандидатски листи. Според анализата на пријавениот анкетен лист Ковачки „тежи“ 115.407 илјади евра. Тој на свое име пријавил, стан од 66м2, подрум и гаража во Скопје,  градежно земјиште...

Носителите во „двојка“ вредат близу половина милион евра  –  Мисајловски најбогат, Гаши пријавил најмал имот и без наведена вредност

Центарот за истражувачко новинарство „СКУП – Македонија“ во рамки на проектот „ПЕП“  ги анализираше податоците од имотните листови на носителите на пратеничките листи од втората изборна единица . Подготвил: Тим на СКУП Македонија Во изборната единица 2, за парламентарните избори во мај ќе се бираат пратеници од вкупно пет кандидатски листи. Во „двојката“, Оливер Спасовски е носител на СДСМ и коалицијата, Владо Мисајловски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Африм Гаши од Алтернатива на коалицијата „Вреди“, Даниел Стојчевски од ЗНАМ и Амар Мециновиќ од Левица. Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ најбогат во „двојката“ Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на пратеничка листа во изборната единица 2, Владо Мисајловски е најбогат помеѓу петтмината носители на листи. Мисајловски пријаивил имот во вредност од 224.390 илјади евра. Тој на свое име пријавил градежно изградено земјиште во Скопје, автомобил марка „Ауди А4“  и денарска платежна картичка. Има...

Изборна едница 1: Ковачевски со концесии за државно земјиште за фотоволтаици, Мицкоски со мали хидроелектрани, Меџити и Апасиев пријавиле под 200.000 евра

Близу 1 милион евра вредат носителите во изборната единица 1 – Ковачевски најбогат, Меџити го седи, Апасиев трет, за останатите носители нема податоци. Центарот за истражувачко новинарство „СКУП – Македонија“ во рамки на проектот „ПЕП“  ги анализираше податоците од имотните листови на носителите на пратеничките листи од изборната единица 1. Изработил: Тим на СКУП Македонија Производство на електрична енергија. Ова е заедничката врска која ги поврзува Димитар Ковачевски и Христијан Мицковски, носители на листите на коалициите на  СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Скадалот што излезе во јавноста за Ковачевски во Април минатата година е дека за 1.150 евра по хектар, фирмата на неговата сопруга, Елена Ковачевска, „Сол Груп 5“ купила државно земјиште за изградба на пристапен пат до фотоволтаична централа. Од друга страна носителот на изборната листа на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, во Изборната единица 1, Христијан Мицковски, скандали со изградба на...

Претседателските кандидати тежат 2,4 милиони евра: Таравари милионер, Силјановска Давкова и Пендаровски на дното на листата

Изработил: Тим на СКУП Македонија Кандидатот за претседател на коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари од Алијанса за Албанците е најбогат помеѓу седумината кандидати за претседател на државата. Таравари е неколкупати побогат од останатите  претседатески кандидати и во својот анкетен лист има пријавено имот во вредност од 1.276.703 илјади евра.  Тој на свое пријавил куќа во Скопје. Поседува моторно возило марка „Волво“, денарски депозит и долг врз основа на кредит. На име на брачен другар има пријавено стан од 94 м2 во Скопје, автомобил „Цитроен Ц4“  и златен накит. На име заеднички имот Травари пријавил уметнички слики од македонски автори. На имот на родители пријавени се две куќи во Гостивар, двор и три деловни простори за кои нема наведено податок за начин на стекнување. Во ТОП 3 најбогати претседателски кандидати се и Стевчо Јакимовски од ГРОМ и Максим Димитриевски од ЗНАМ....

Лидерите на политичките партии тежат над 3 милиони евра: Таравари е единствениот милионер

Центарот за истражувачко новинарство „СКУП – Македонија“ во рамки на проектот „ПЕП“ ги анализираше податоците од имотните листови на лидерите на парламентарните партии во Северна Македонија. Изготвил: Тим на СКУП Македонија Еден од претседателите на политичката партија Алијанса за Албанците и акутелен градоначалник на Гостивар и кандидат за претседател на Северна Македонија, Арбен Тараври пријавил имот во износ од над 1,2 милиони евра. Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски пак поседува сума од близу 650 илјади евра , Биљал Касами, со 350 илјади евра. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го нема во регистарот на Државната комисија за спречување на корупција. Имотниот лист што Мицкоски го имаше поднесено во времето кога директоруваше со АД ЕЛЕМ веројатно е повлечен од онлајн регистарот. Некакви податоци за имотната состојба на Мицкоски имаме благодарение на базата на Центарот за истражувачко новинарство „СКУП“ Македонија. Така за истражување во 2020 година Мицкоски...

Оставете коментар

коментар(и)