Осомничениот Мемети дупло побогат од уапсениот Георгиев, двајцата нетранспарентни до крај

Пишува: Кристијан Трајчов Судијата во Врховниот Суд Наке Георгиев беше уапсен откако беше пријавен од страна на синот на ексградоначалникот на струмичко Ново Село, Боро Стојчев, бидејќи примил награда за противзаконито влијание во која освен Георгиев, опфатен е и членот на советот на ЈО Иџет Мемети кој е второосомничен. Георгиев бил фатен на дело како прима 10.000 евра во кеш од страна на синот на поранешниот градоначалник на Ново Село, Боро Стојчев кој е осуден за трговија со марихуана, на кој му ветил дека ќе му ја олесни постапката. Наке Георгиев е поранешен претседател на Апелациониот суд Штип каде во тоа време, до Судскиот совет била поднесена претставка за работењето на Георгиев и на уште двајца судии од истиот суд. Судскиот совет ги разреши двајцата судии, но претставката за Георгиев половина година не беше ставена на дневен ред, а истата се најде на маса дури откако тој се кандидираше за член на...

Богати пратеници во „единицата“: Секој од нив во просек има 250 илјади евра

Центарот за истражувачко новинарство „СКУП – Македонија“ во рамки на проектот „ПЕП“  ги анализираше податоците од имотните листови на новоизбраните пратеници во македонското Собрание од изборната единица 1. Дваесет пратеници од изборната единица 1 ќе седнат во собраниските клупи како дел од новиот парламентарен состав по изборите што се спроведоа на 8 мај. Од нив од „единицата“,  пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја сочинуваат десет народни избраници, три од СДСМ и коалицијата, по два пратеника од Европскиот фронт на ДУИ, Коалицијата „Вреди“ и партијата Левица како и еден пратеник на Движењето ЗНАМ за наша Македонија. 10 пратеници на ВМРО-ДПМНЕ – 1.2 милиони евра Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ во Изборната Единица 1 освои десет пратенички мандати. Дел од пратениците беа дел и од претходниот собраниски состав, додека останатите се нови. Во нашата анализа имаме податоци за седумина од нив. Најбогат според пријавениот анкетен лист е пратеникот Љупчо Пренџов кој пријавил имот во висина од 298. 406 илјади евра. По...

За донаторот на ДУИ во Совет за јавни обвинители не важат законите

Арбер Исаку, член во Советот на Јавни обвинители во јавноста е познат како човек кој за изборите 2014 година донираше 5 илјади евра за ДУИ, за година и пол подоцна да го изберат за член на Советот за јавни обвинители. По 2020 година исчезнува секаква трага за имотната состојба на Исаку од Државната комисија за спречување на корупцијата Пишува: Кристијан Трајчов Арбер Исаку го нема на радарот за следење на имотната состојба на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК). СКУП Македонија го истражуваше случајот на Арбер Исаку уште во 2016 година кога напоменавме дека неговото назначување во Советот за јавни обвинители е премногу симптоматичен. Тој поднел анкетен лист за имотната состојба кога дошол на функција во 2016 година, но од 2020 година се губи секаква трага на неговиот имот. На изборите кога Исаку донираше 5.000 евра, ДУИ освои 19 пратеници...

ИЕ 3: Ковачки  најбогат, Лукаревска не пријавила вредност на имотот

Во нашето истражување ги аналзиравме анкетните листови на тројца од четворицата носители на пратенички листи во изборната единица 3 чија вкупна вредност изнесува  232.455 илјади евра. Изработил: Тим на СКУП Македонија Граѓаните на изборите во мај ќе бираат помеѓу четири пратенички листи во изборната единица 3. Носител на СДСМ во „тројка“ е Сања Лукаревска, Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ, Борислав Крмов од Левица, а прв на листата од Движењето ЗНАМ во „тројката“ е Павле Арсовски. Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ прв на листата најбогати носители во изборна единица 3 Кандидатот за пратеник и носител на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во „тројка“ и член на извршниот комитет на партијата е најбогат помеѓу четворицата носители на кандидатски листи. Според анализата на пријавениот анкетен лист Ковачки „тежи“ 115.407 илјади евра. Тој на свое име пријавил, стан од 66м2, подрум и гаража во Скопје,  градежно земјиште...

Носителите во „двојка“ вредат близу половина милион евра  –  Мисајловски најбогат, Гаши пријавил најмал имот и без наведена вредност

Центарот за истражувачко новинарство „СКУП – Македонија“ во рамки на проектот „ПЕП“  ги анализираше податоците од имотните листови на носителите на пратеничките листи од втората изборна единица . Подготвил: Тим на СКУП Македонија Во изборната единица 2, за парламентарните избори во мај ќе се бираат пратеници од вкупно пет кандидатски листи. Во „двојката“, Оливер Спасовски е носител на СДСМ и коалицијата, Владо Мисајловски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Африм Гаши од Алтернатива на коалицијата „Вреди“, Даниел Стојчевски од ЗНАМ и Амар Мециновиќ од Левица. Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ најбогат во „двојката“ Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на пратеничка листа во изборната единица 2, Владо Мисајловски е најбогат помеѓу петтмината носители на листи. Мисајловски пријаивил имот во вредност од 224.390 илјади евра. Тој на свое име пријавил градежно изградено земјиште во Скопје, автомобил марка „Ауди А4“  и денарска платежна картичка. Има...

Изборна едница 1: Ковачевски со концесии за државно земјиште за фотоволтаици, Мицкоски со мали хидроелектрани, Меџити и Апасиев пријавиле под 200.000 евра

Близу 1 милион евра вредат носителите во изборната единица 1 – Ковачевски најбогат, Меџити го седи, Апасиев трет, за останатите носители нема податоци. Центарот за истражувачко новинарство „СКУП – Македонија“ во рамки на проектот „ПЕП“  ги анализираше податоците од имотните листови на носителите на пратеничките листи од изборната единица 1. Изработил: Тим на СКУП Македонија Производство на електрична енергија. Ова е заедничката врска која ги поврзува Димитар Ковачевски и Христијан Мицковски, носители на листите на коалициите на  СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Скадалот што излезе во јавноста за Ковачевски во Април минатата година е дека за 1.150 евра по хектар, фирмата на неговата сопруга, Елена Ковачевска, „Сол Груп 5“ купила државно земјиште за изградба на пристапен пат до фотоволтаична централа. Од друга страна носителот на изборната листа на коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, во Изборната единица 1, Христијан Мицковски, скандали со изградба на...

Оставете коментар

коментар(и)